Το Οικοσύστημα Συνεργατισμού Καρδίτσας ως Κοινό: Η Διάσταση της Εμπιστοσύνης
Iστορικά έχει αποδειχτεί, ότι η αυτοδιαχείριση, ως μια εναλλακτική μορφή οργάνωσης του τρόπου με τον οποίο μια κοινωνία αναπαράγεται, μπορεί να είναι βιώσιμη. Οι προοπτικές της βιωσιμότητας κρίνονται από διάφορους παράγοντες. Από την σκοπιά της Ostrom και μέσα από το έργο της για την διαχείριση των κοινών πόρων, ένας από αυτούς τους παράγοντες είναι η εμπιστοσύνη. Η εμπιστοσύνη αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό ενός κοινού, μιας κοινωνικής οργάνωσης που διευκολύνει τη συλλογική δράση και τη συνεργασία, γιατί καλλιεργεί την προσδοκία μιας αξιόπιστης συμπεριφοράς, ενώ παράλληλα διαμορφώνει ισχυρούς συνεκτικούς δεσμούς στα πλαίσια μιας συλλογικότητας.
Σκοπός της παρούσης, είναι η μελέτη μιας αυτοδιαχειριζόμενης δομής, του Οικοσυστήματος Συνεργατισμού Καρδίτσας ως κοινό, εστιάζοντας στην παράμετρο των σχέσεων που αναπτύσσονται μεταξύ των φορέων-μελών που το πλαισιώνουν και στην αποτίμηση του βαθμού εμπιστοσύνης. Τα αποτελέσματα της έρευνας που βασίστηκε τόσο στο εννοιολογικό πλαίσιο της εμπιστοσύνης και των παραγόντων που την ενισχύουν, όσο και σε διάφορες θεωρητικές απόψεις για τα κοινά, έδειξαν ότι οι περισσότεροι φορείς-μέλη εμπιστεύονται το Οικοσύστημα Συνεργατισμού Καρδίτσας, γιατί μέσω αυτού πραγματοποιείται μια σημαντική ανταλλαγή ιδεών, γνώσης και απαραίτητων πληροφοριών και διαμορφώνεται έτσι σταδιακά μια αίσθηση κοινής ταυτότητας.
Η προσέγγιση επίσης της έρευνας με αναφορές στις αρχές σχεδιασμού της Ostrom για την εξασφάλιση βιωσιμότητας αυτοδιαχειριζόμενων δομών, έδωσε τη δυνατότητα μιας συνολικής εκτίμησης των προοπτικών του Οικοσυστήματος Συνεργατισμού Καρδίτσας, το οποίο έχει ανάγκη όχι μόνο το θεσμικό πλαίσιο και τη θεσμική αναγνώριση που θα του εξασφαλίσει νομική μορφή, αλλά και μια πιο ενεργό συμμετοχή των μελών του στις κοινές δράσεις παράλληλα με εμπιστοσύνη σε αυτό που εκφράζει.
Ενώ τα κοινά είναι μία έννοια σύγχρονη, η φιλοσοφία της (ως θεσμός αυτοδιαχείρισης κοινών πόρων από μια κοινότητα ανθρώπων) έχει νοηματικό περιεχόμενο και σε παλαιότερες κοινωνίες οι οποίες παρουσιάζουν αρκετά διαφοροποιημένο κοινωνικό, πολιτικό και οικονομικό […]
Στη παρούσα εργασία εξετάζεται η εφαρμογή των καλών πρακτικών συμμετοχικής διακυβέρνησης, μέσα από ένα μικρό δείγμα κοινωνικών συνεταιριστικών επιχειρήσεων συλλογικής και κοινωνικής ωφέλειας, στη Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, μιας περιοχής που έχει πληγεί έντονα […]
Η κοινωνική επιχειρηματικότητα εντάσσεται στον τρίτο τομέα της οικονομίας και αποτελείται από έναν ξεχωριστό τρόπο λειτουργίας των κοινωνικών επιχειρήσεων ενώ διέπετε από δημοκρατικές διαδικασίες τόσο για τη λήψη αποφάσεων όσο και για τη λειτουργία των […]