Η συμβολή των εγχειρημάτων της Κ.Α.Ο. στην τοπική ανάπτυξη. Η περίπτωση του Αγροτικού Συνεταιρισμού “Ένωση Αγρίνιου”
Οι συνεταιρισμοί και γενικότερα οι κοινωνικές επιχειρήσεις ακολουθούν μια διαφορετική ανάπτυξη έναντι της κυρίαρχης. Πρόκειται για εναλλακτικά οικονομικά μοντέλα που προάγουν στις αρχές την βιώσιμη ανάπτυξη, η οποία αντιτίθεται στην καπιταλιστική οικονομία της ανάπτυξης. Σκοπός εκπόνησης της παρούσας διπλωματικής διατριβής είναι η διερεύνηση της συμβολής των εγχειρημάτων της Κοινωνικής και Αλληλέγγυας Οικονομίας στην τοπική ανάπτυξη μέσα από την μελέτη ενός υφιστάμενου εγχειρήματος, που ακολουθεί τη συνεταιριστική οργάνωση λειτουργίας.
Ως μελέτη περίπτωσης έχει επιλεχθεί ο Αγροτικός Συνεταιρισμός «Ένωση Αγρίνιου». Δύο είναι τα κεντρικά ερωτήματα της έρευνας: αφενός ποια είναι η πορεία της αγροτικής συνεταιριστικής οργάνωσης και αφετέρου πώς αντιλαμβάνονται το ρόλο της στην τοπική κοινωνία οι πολίτες του Δήμου Αγρινίου. Η μεθοδολογία έρευνας που ακολουθήθηκε είναι τόσο η ποιοτική, όσο και η ποσοτική έρευνα. Η ποιοτική έρευνα περιλαμβάνει μια συνέντευξη βάθους με στέλεχος της διοίκησης του Συνεταιρισμού. Η ποσοτική έρευνα περιλαμβάνει διαδικτυακή έρευνα μέσω δομημένου ερωτηματολογίου σε πολίτες του Δήμου. Σύμφωνα με την έρευνα, ο αγροτικός συνεταιρισμός «Ένωση Αγρινίου» αποτελεί ένα παράδειγμα εταιρικής μορφής που έχει την δυνατότητα να επιτυγχάνει ταυτόχρονα, οικονομικούς, κοινωνικούς και περιβαλλοντικούς σκοπούς συμβάλλοντας στην συνολική ευημερία της τοπικής κοινωνίας.
Το ζήτημα της στέγης απασχολεί τη γερμανική κοινωνία εδώ και δεκαετίες, μια που ο “εξευγενισμός” (gentrification) και η κερδοσκοπία στη γη και στα ακίνητα εκτινάσσει τις τιμές στα ύψη, εκτοπίζοντας τους ενοίκους από τις γειτονιές […]
Η παρούσα έρευνα εξετάζει τις διαστάσεις της ενδυνάμωσης και της δέσμευσης των μελών του Αγροτικού Συνεταιρισμού Αγελαδοτρόφων και Προβατοτρόφων Δυτικής Θεσσαλίας. Προς τούτο διενεργήθηκε ποιοτική έρευνα σε 9 μέλη του συνεταιρισμού με τη μέθοδο της […]
Η παρούσα εργασία καταπιάνεται με διάφορα εργασιακά και ασφαλιστικά ζητήματα καθώς και με θέματα λογιστικής και φορολογικής φύσεως που αντιμετωπίζουν οι φορείς του ανερχόμενου πεδίου της Κοινωνικής και Αλληλέγγυας Οικονομίας (ΚΑΛΟ). Στόχος της εργασίας είναι […]