Η πρώτη επαφή του Συντονιστικού Ομάδων και Δομών Αλληλεγγύης Αττικής με την κατάληψη Βοτανικός Κήπος Πετρούπολης έγινε και αποφασίσαμε από κοινού να δημιουργήσουμε μια εφικτή ουτοπία.
Το γυάλινο θερμοκήπιο στην Πετρούπολη είναι η αρχή ενός πανελλαδικού σχεδίου καλλιέργειας για την αυτονομία σε τροφή.
Σε λίγο καιρό θα πάρουμε τους πρώτους καρπούς της συλλογικής μας προσπάθειας. Τα λαχανικά τα οποία παράγονται στο θερμοκήπιο θα διανέμονται στις κουζίνες του ΣΟΔΑΑ καθως και σε οικογένειες που έχουν ανάγκη.
Έπειτα από 2 χρόνια πανδημικής αναστολής της Γιορτής Παραδοσιακού Σπόρου, που διοργανώνεται από το 2009 από την Α.Π.Ο.Δράσης και τον Αιγίλοπα, υπάρχει ολική επαναφορά. Εξάλλου οι σπόροι δεν σταματούν να βλασταίνουν και τα προτάγματα της […]
Μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημερίδας που διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του Πανελλήνιου Συλλόγου Φοιτητών/Φοιτητριών και Αποφοίτων προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Κοινωνικής και Αλληλέγγυας Οικονομίας” του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.), δημιουργήθηκε το βιβλίο περιλήψεων.