Το ντοκιμαντέρ «Βίος… ο άλλος δρόμος» του Δημήτρη Παπαδόπουλου και Ιωάννη Κολαξίζη (2019), με συμμετοχή σε 6 διεθνή φεστιβάλ, αφηγείται τη συνεργατική ιστορία 430 ανθρώπων που τόλμησαν να πάρουν την τροφή στα χέρια τους.
Συναίσθημα ψυχικής και σωματικής ευεξίας.
Για τους ανθρώπους που φροντίζουν την γη ,η καθημερινή τους ενασχόληση, με τους καρπούς ,τα δένδρα και την φύση γενικότερα ,τους κάνει δημιουργικούς ,συναισθηματικά ‘’εύφορους’’,αποκτούν συλλογικότητα και γίνονται παραγωγικοί.